Eerder netcapaciteit aanvragen voor woningbouw

Het stroomnet raakt steeds voller. Daardoor is er nog maar weinig capaciteit beschikbaar. Door een nieuwe, landelijke regeling kunnen gemeenten woningbouwprojecten eerder aanmelden bij de netbeheerder. De gemeente wil ervoor zorgen dat woningbouwprojecten in Heeze-Leende zo goed mogelijk gebruik kunnen maken van beschikbare netcapaciteit. Daarom is er een concept volgordelijst gemaakt.

Concept volgordelijst

Het college van burgemeester en wethouders heeft op 8 september 2026 de concept-volgordelijst vastgesteld. Op deze lijst, die nog definitief wordt gemaakt, staat in welke volgorde woningbouwprojecten bij de netbeheerder worden aangemeld voor een aanvraag van netcapaciteit.

Hoe is deze concept volgordelijst tot stand gekomen?

De gemeente heeft projecten op de volgordelijst op basis van objectieve en transparante criteria beoordeeld. Deze criteria zijn vastgelegd in de beleidsregels, die op Beleidsregels aanvraag prioriteit transportcapaciteit woningbouwprojecten gemeente Heeze-Leende 2026 te bekijken zijn. Hierbij kun je denken aan de maand van start bouw, de projectrijpheid, het maatschappelijk belang en de verwachte opleverdatum. Woningbouwprojecten konden hiervoor tot en met 30 augustus 2026 aangemeld worden.

Bekijk de concept volgordelijst

Wat betekent het als een woningbouwproject op de volgordelijst staat?

De volgordelijst zegt alleen iets over de volgorde waarin stroomaanvragen bij de netbeheerder worden ingediend. Een positie op de volgordelijst biedt geen garantie op beschikbare netcapaciteit. Dat blijft afhankelijk van de capaciteit bij de netbeheerder. 
Een woningbouwproject kan al op de volgordelijst staan, maar nog niet alle benodigde vergunningen hebben. Het feit dat een project op deze lijst staat, zegt dus niets over dat er gebouwd mag worden. Voor alle woningbouwprojecten moeten de gebruikelijke procedures worden doorlopen, waaronder (indien van toepassing) participatie, besluitvorming en rechtsbescherming.

Reactie indienen en vervaltermijn

Belanghebbenden die het niet eens zijn met de positie van een project op de Gemeentelijke volgordelijst woningbouwprojecten Heeze-Leende 2026 kunnen uiterlijk 18 september 2026 schriftelijk reageren via netcongestie@heeze-leende.nl. In de reactie moeten zij aangeven waarom zij het niet eens zijn met de toegekende positie.

Deze termijn is een vervaltermijn. Na afloop van deze termijn worden de eventuele reacties beoordeeld. Indien daartoe aanleiding bestaat, wordt de volgordelijst aangepast. Vervolgens wordt de definitieve volgordelijst vastgesteld en worden de vervolgstappen richting de netbeheerder in gang gezet. Natuurlijk wordt de definitieve volgordelijst ook bekend gemaakt.

Een reactie moet ten minste bevatten:

  • naam en adres van de indiener
  • datum
  • een omschrijving van het project waarop de reactie betrekking heeft
  • de redenen

Meer informatie

Voor vragen kunt u contact opnemen via netcongestie@heeze-leende.nl.

Het vervolg

  • Na verwerking van eventuele reacties stelt de gemeente de definitieve volgordelijst vast.
  • Vanaf 1 oktober 2026 levert de gemeente de volgordelijst aan bij de netbeheerder.

Kan ik nog projecten aanmelden?

Nee, je kunt je project niet meer aanmelden voor de volgordelijst die op 1 oktober 2026 wordt ingediend bij de netbeheerder.