Ketenaanpak Valpreventie ‘Ik sta sterk’: succesvol gestart!

Gemeente Heeze-Leende kijkt terug op een geslaagde eerste uitvoering van de ketenaanpak valpreventie Ik sta sterk. De belangstelling onder inwoners was groot: meer dan 200 mensen bezochten de voorlichtingsbijeenkomsten. Van hen meldden zich ongeveer 100 inwoners aan voor een screening op valrisico. Uiteindelijk zijn ca. 40 deelnemers gestart met een passend beweegprogramma om hun valrisico actief te verkleinen.
Samen met lokale fysiotherapeuten, een diëtist, podotherapeut, ergotherapeut en apotheker hebben we hiermee een grote groep inwoners ondersteund bij het verbeteren van balans, kracht, mobiliteit en zelfvertrouwen. Dit vormt een belangrijke stap in het voorkomen van valincidenten én in het vergroten van de zelfredzaamheid van onze inwoners. Dankzij de actieve inzet van zowel professionals als deelnemers hebben we waardevolle inzichten opgedaan. Deze ervaringen nemen we mee in de verdere uitrol van de ketenaanpak in de rest van de gemeente.
Vervolgstap: gezamenlijke aanpak in Leende, Leenderstrijp en Sterksel
De volgende fase is inmiddels in gang gezet. De ketenaanpak wordt nu aangeboden in Leende, Leenderstrijp en Sterksel. Inwoners van 65 jaar en ouder uit deze kernen zijn uitgenodigd voor de informatiebijeenkomst op 28 januari 2026 in De Schammert in Leende.
Aansluitend starten de screenings op valrisico en, waar nodig, de beweegprogramma’s. Ook deze uitvoering vindt plaats in nauwe samenwerking met lokale zorg- en beweegprofessionals, waaronder fysiotherapeuten en andere betrokken disciplines. Met deze vervolgstap zetten we opnieuw stevig in op het vergroten van veiligheid, mobiliteit en gezondheid van onze inwoners.
Waarom valpreventie nu belangrijker is dan ooit
Gemeente Heeze-Leende kent een sterke vergrijzing, met ongeveer 4.500 inwoners van 65 jaar en ouder. De verwachting is dat de groep met een verhoogd valrisico de komende jaren verder zal groeien. Valincidenten behoren tot de meest voorkomende oorzaken van letsel bij ouderen en hebben vaak grote gevolgen voor gezondheid, zelfstandigheid en kwaliteit van leven.
Daarom zetten we actief in op:
- Goede voorlichting over valrisico’s en hoe deze te verkleinen.
- Screening op valrisico, zodat duidelijk wordt welke ondersteuning iemand nodig heeft.
- Beweegprogramma’s voor valpreventie, gericht op kracht, evenwicht, reactievermogen en mobiliteit.
Deze programma’s helpen deelnemers niet alleen om een valongeluk te voorkomen, maar dragen ook bij aan het langer behouden van zelfstandigheid, een belangrijk doel binnen onze gemeente.
Meer informatie
Op de website vindt u uitgebreide informatie over valpreventie, de screeningsaanpak en de verschillende beweegprogramma’s: Ik sta sterk | Heeze-leende.
